Penktadienis , gegužės 25 2018
Pagrindinis / Pasaulis / Londono Didysis Benas nutilo ketveriems metams

Londono Didysis Benas nutilo ketveriems metams

Prie Vestminsterio parlamento rūmų esančio visų mėgstamo laikrodžio bokšto varpo nutildymas tokiam ilgam laikui jau anksčiau išprovokavo protestus ir sulaukė ministrės pirmininkės Theresos May (Terezos Mei) kritikos.

Įžymiojo varpo, įtaisyto karalienės Elizabeth (Elzbietos) bokšte, dvylika dūžių nuskambėjo vidurdienį, stebint suklususiai žmonių miniai. Daugiau nei tūkstantis smalsuolių susirinko į Parlamento aikštę paminėti ilgiausios Didžiojo Beno tylos per jo 157 metų istoriją.

„Matau jį pro langą. Net gyvenu pagal jo dūžius. Man 72 metai, ir bijau, kad tai paskutinis kartas, kai man lemta juos girdėti!“, – sakė viena susirinkusių stebėtojų Denise Wiand (Denis Viand), gyvenanti kitoje Temzės upės pusėje nuo parlamento rūmų.

„Minia iš tiesų klausėsi. Mes čia ir norime išgirsti kiekvieną garsą. Tai beveik istorinis įvykis“, – sakė 54 metų turistas iš Vokietijos Thomas Moseris (Tomas Mozeris).

Vestminsterio bokštas, iškilęs virš Parlamento rūmų ir esantis viena populiariausių lankytinų vietų Britanijoje, uždaromas renovacijos darbams.

Šiuo sprendimu siekiama apsaugoti renovacijos darbus atliksiančius darbininkus. Baiminamasi, kad ilgalaikis buvimas arti 13,7 tonų Didžiojo Beno varpo, kurio kas valandą skambančių dūžių garso stiprumas siekia 118 decibelų, gali paveikti darbininkų klausą.

Didžiojo Beno nutildymas sutampa su Britanijos artėjančiu išstojimu iš Europos Sąjungos, o tai manoma bus politiškai audringas ir ekonomiškai įtemptas laikotarpis.

Varpo dūžiai – svarbi Britanijos kasdienio gyvenimo dalis, jie girdimi prieš prasidedant radijo ir televizijos naujienų laidoms, ir Naujųjų metų vakarą. Varpo skambesys pažįstamas ir daugeliui žmonių už Britanijos ribų, klausantiems BBC Pasaulio naujienų transliacijų.

„Brexit“ remiantys parlamento nariai kritikuoja sprendimą nutildyti laikrodžio varpą.

Premjerė Th.May irgi išreiškė susirūpinimą.

„Žinoma, norime užtikrinti, kad darbininkai būtų saugūs, bet neteisinga Didįjį Beną nutildyti ketveriems metams“, – sakė ji žurnalistams.

Premjerė sakė besitikinti, kad Bendruomenių Rūmų komisija „nedelsiant įsigilins į šį klausimą, ir mes galėsime užtikrinti, kad girdėsime Didįjį Beną per ateinančius ketverius metus“.

„Apsvarstysime, kuriam laikui varpai turėtų būti nutildyti, – nurodė Bendruomenių Rūmai. – Žinoma, diskutuosime apie darbo efektyvumą, darbuotojų sveikatą ir saugumą, taip pat siekį užtikrinti kuo spartesnį grįžimą prie įprasto režimo, kiek tai bus praktiškai įmanoma.“

Pagal renovacijos planus, neogotikinio varpinės bokšto viršuje esantis šviestuvas, įjungiamas vykstant parlamento posėdžiams, taip pat bus išjungtas pirmą kartą per 70 metų, tačiau dar nežinoma kada ir kuriam laiko tarpui.

„Brexit“ dūžiai?

Vyriausybės atstovė Bendruomenių rūmuose Andrea Leadsom (Andrėja Lidsom) penktadienį per skubiai surengtą susirinkimą susitiko su Bendruomenių Rūmų pirmininku Johnu Bercow (Džonu Berkou), kurio vadovaujama komisija patvirtino vykdomas priemones.

Komisija sutarė susitikti kitą mėnesį ir apsvarstyti pasiūlymą, kad varpo dūžiai būtų girdimi tam tikromis dienomis.

Pagal dabartinius planus, varpas tebeskambės per Atminimo sekmadienį lapkričio mėnesį, kai yra prisimenami žuvę Britanijos kariai, ir Naujųjų metų išvakarėse.

Trys Th.May Konservatorių partijos nariai ragina laikrodžio varpą vėl paleisti 2019 metų kovo 28-osios išvakarėse. Planuojama, kad būtent tą dieną Britanija oficialiai paliks ES.

„Būtų labai derama jeigu Didžiojo Beno dūžiai išlydėtų mus iš ES. Privalome išeiti su trenksmu, kai atgausime savo nepriklausomą parlamentą“, – sakė parlamento narys Andrew Bridgenas (Endrius Bridženas).

96 metrų aukščio bokštas yra labiausiai fotografuojamas statinys Britanijoje. Skaičiuojama, kad jo renovacija kainuos 29 milijonus svarų (32 milijonus eurų).

Tačiau politikai sako, kad kai pritarė renovacijos darbams nežinojo, kad dūžiai nutils ketveriems metams.

Rinkos tyrimų grupės „YouGov“ šeštadienį paskelbti rezultatai rodo, kad 44 procentai britų mano, kad Didįjį Beną reikia nutildyti renovacijų metu, išskyrus ypatingas progas, o 41 procentas mano, kad jis toliau turėtų veikti kaip įprasta.

Kai kurie parlamento nariai pasiūlė, kad varpas galėtų veikti renovacijos darbininkų nedarbo metu.

Tačiau Bendruomenių Rūmai sako, kad laikrodžio įjungimas ir išjungimas trunka apie pusdienį, o tai nėra nei praktiška nei „optimalus mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimas“.


Rekomenduojame

ES pateiks Lenkijai precedento neturintį įspėjimą?

Tokių veiksmų žadama imtis dėl naujų prieštaringai vertinamų Lenkijos teismų reformų, kurios, ES manymu, pažeidžia …

Parašykite komentarą