Antradienis , liepos 17 2018
Pagrindinis / Pasaulis / 1740 m. sudužęs olandų burlaivis nustebino mokslininkus

1740 m. sudužęs olandų burlaivis nustebino mokslininkus

Rytų Indijos bendrovei (VOC) priklausęs laivas „Rooswijk“ nuskendo plaukdamas į dabartinę Džakartą. Jame buvo apie 300 žmonių ir didžiulis sidabro luitų bei monetų krovinys.

2005 metais radus šio laivo nuolaužas, didžioji dalis vertingų daiktų buvo iškelta, tačiau dabar pradėti nuodugnūs tos vietos tyrimai, nes baiminamasi, kad povandeninės srovės ir slenkantis smėlis gali sugadinti radinį.

Kai kurių pražuvusių jūreivių palaikai rasti išsilaikę jūros dugne, 26 metrų gylyje. Taip pat rasta daugiau sidabrinių monetų, odinių batų, aliejinė lempa, stiklinių butelių, alavinių ąsočių ir šaukštų, puošnių peilių rankenų.

„Tai tarsi vieno laiko momento nuotrauka“, – sakė kultūros agentūros „Historic England“ jūrų archeologė Alison James (Alison Džeims). Vienas jos kolega radinį apibūdino kaip „povandeninę Pompėją“.

Tarp iškeltų ir konservuoti planuojamų daiktų esama medinių jūreivių skrynių. Jos dar bus peršviestos rentgenu, siekiant įsitikinti, ar joje yra kokių nors prekių arba asmeninių daiktų.

Naujienų agentūrai AFP A.James sakė, kad šis radinys neįtikėtinas – anot jos, „laivas puikiai išsilaikęs“.

„Laivo duženos ankstyvos, o ant jūros dugno yra dar daugiau medžiagos“, – džiaugėsi ji.

Laivo nuolaužas teisiškai saugo ir prižiūri Britanijos vyriausybė, bet tyrinėjimams vadovauja ir juos finansuoja Nyderlandų vyriausybė. Pastarajai priklausys ir visi radiniai.

Tai didžiausias tokio masto projektas, susijęs su Rytų Indijos bendrovei priklausiusiu laivu. Jūra pasiglemžė iš viso 250 bendrovės laivų ir tik trečdalis jų surasta.


Rekomenduojame

ES pateiks Lenkijai precedento neturintį įspėjimą?

Tokių veiksmų žadama imtis dėl naujų prieštaringai vertinamų Lenkijos teismų reformų, kurios, ES manymu, pažeidžia …

Parašykite komentarą