Trečiadienis , rugpjūčio 22 2018
Pagrindinis / Lietuva / Jonavos rajone teks sunaikinti 25 tūkst kiaulių

Jonavos rajone teks sunaikinti 25 tūkst kiaulių

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Dėl paplitusios kiaulių maro epidemijos Jonavos rajone, ištyrus mėginius, buvo priimtas sprendimas sunaikinti „Beržų kompleksas“ kiaules, 25 tūkstančių kiaulių nugaišinimas atneš milijoninius nuostolius, teigė LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ Maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Anksčiau komplekse įvesti veiklos apribojimai ir pradėtas skubus įtariamo protrūkio tyrimas. Anot Paulausko, išvados dėl aplinkinių fermų turėtų paaiškėti penktadienį popiet.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, afrikinis kiaulių maras (AKM) grėsmingai plinta ir apima vis naujus Europos regionus. Ligos protrūkiai nuolat fiksuojami ir viruso jau apimtose teritorijose. Dažniausia viruso plitimo priežastis — žmogiškasis faktorius.

Vienam Kėdainių rajono Josvainių seniūnijos ūkininkui neatsakingumas ir aplaidumas jau atnešė didelių nuostolių — jis ne tik neteko galimybės gauti kompensaciją už AKM židinio likvidavimo metu patirtus nuostolius, jam gresia ir 500 eurų bauda, mat keturios ūkyje laikytos kiaulės nebuvo deklaruotos, o pats ūkis neatitiko biologinio saugumo reikalavimų. 

Pastarosiomis savaitėmis nauji AKM židiniai nustatyti Kėdainių, Pasvalio bei Lazdijų rajonų nekomerciniuose ūkiuose. Juose bus išplėsta III AKM zona.

Iš viso nuo 2017 metų pradžios Lietuvoje užfiksuoti 8 AKM židiniai smulkiuose nekomerciniuose ūkiuose, juose buvo laikomos 26 kiaulės.

Pavojingas kiaulių maras Lietuvoje plinta lėtai >>

Kaimyninių šalių tiesioginiai nuostoliai dėl AKM gerokai didesni: Estijoje ir Latvijoje teko likviduoti po du AKM protrūkius dideliuose, komerciniuose kiaulininkystės ūkiuose. Dėl jų Estijoje sunaikintos 6647 kiaulės, o Latvijoje — 14812 kiaulių. Lenkijoje AKM nustatytas 29 ūkiuose, kuriose iš viso buvo laikoma 1615 kiaulių.

Valstybinės maisto ir veterinarijos specialsitai prašo ūkininkus stebėti auginamų kiaulių sveikatos būklę bei griežtai laikytis biosaugos priemonių. Kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui informuoti tarnybą visa parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Jei pasitvirtins, jog į fermą pateko virusas, tai bus antras didelis nuo šios ligos nukentėjęs ūkis per pastaruosius pusketvirtų metų, kai Lietuvoje išplito afrikinis kiaulių maras, — 2014 metais Danijos kapitalo „Idavang“ komplekse Ignalinos rajone liga sunaikino 19 tūkstančių kiaulių.

Rekomenduojame

Vilniuje mirė garsi aktorė Tatjana Majorova

VILNIUS, sausio 3 — Sputnik. Vilniuje po sunkios ligos mirė  Lietuvos teatro ir kino aktorė Tatjana …

Parašykite komentarą