Pirmadienis , birželio 25 2018
Pagrindinis / Lietuva / Beveik pusšimtis vaikų susirgo tuberkulioze Lietujoje per metus

Beveik pusšimtis vaikų susirgo tuberkulioze Lietujoje per metus

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Pernai tuberkulino mėginio (TM) pagalba Lietuvoje išaiškinti 47 tuberkulioze susirgę vaikai, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC).

2015 metais susirgusių kiekis buvo beveik toks pats — 45 vaikai.

2016 metais TM atliktas 42 920 vaikų, iš jų — 24 127 septynmečiams ir 18 793 vaikams, priklausantiems įvairioms rizikos grupėms.

Teigiamas TM nustatytas daugiau nei 10% visų vaikų (5 087 vaikams). Kaip ir kiekvienais metais, daugiausiai tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze asmenimis artimoje aplinkoje. 2016 metais — 31 atvejis, iš jų — trys atviros tuberkuliozės formos. 2015 m. — 20 atvejų, iš kurių — trys atviros tuberkuliozės formos.

ULAC medikai primena, kad teigiama tuberkulino reakcija dažniausiai pasireiškia, kai vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau  tuberkuliozei būdingų požymių dar nėra. Toks vaikas neplatina tuberkuliozės mikobakterijų ir nėra pavojingas aplinkiniams. Ši būklė kitaip dar vadinama latentine tuberkuliozės infekcija (LTBI).

Asmenims, kuriems nustatyta LTBI, rizika per visą gyvenimą susirgti tuberkulioze yra 5-10% (iš jų — pusė atvejų per 1-2 metus). Nėra žinomas tikslus LTBI paplitimas pasaulyje, tačiau atliktas modeliavimas parodė, kad LTBI turėtų būti diagnozuojama maždaug kas trečiam asmeniui (per 2 milijardus žmonių pasaulyje).

Tuberkuliozė yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti.

Tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki penkerių metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto.

Ankstyvas ligos išaiškinimas ir gydymas yra pagrindinės priemonės, galinčios ne tik išgelbėti gyvybę, bet taip pat užkirsti kelią infekcijos plitimui bei aplinkinių žmonių užsikrėtimui.

Rekomenduojame

Vilniuje mirė garsi aktorė Tatjana Majorova

VILNIUS, sausio 3 — Sputnik. Vilniuje po sunkios ligos mirė  Lietuvos teatro ir kino aktorė Tatjana …

Parašykite komentarą